Hra Mafia

Mise

1. Nabídka, která se neodmítá
Máte za úkol ujet pronásledovatelům z dohledu. Snažte se nepřátelské auto navést na protijedoucí civilní vůz nebo v lepším případě tramvaj. Až se vám to povede, šlápněte na pedál a ujeďte jim. Vyplatilo se mi také prudce zabrzdit, otočit a rozjet se na druhou stranu. Když už jste v trháku, snažte se spíše o rychlou a přímou jízdu, z nějakého záhadného důvodu schovávání v postranních uličkách nepomáhá (vždy vás najdou). Policisté v této misi nejsou, takže máte o starost míň a můžete ze svého stroje bezstarostně ždímat maximální výkon. Druhá část úkolu - dovést mafiány domů je jednoduchá, podívejte se na mapu (TAB) a v klidu dojeďte na určené místo. Časový limit je více než dostačující.

2. Uprchlík
Zde se nedá poradit nic zásadního. Limit na každou jízdu je velký, takže nemusíte nikam spěchat, spíše naopak - zákazníkům rychlá jízda vadí. Jediné na co si musíte dávat pozor je, abyste nepřejeli ani jednoho civilistu (=konec hry)! I policisté vám možná znepříjemní život, pokud nevyužijete služeb omezovače rychlosti.

Po přepadení okamžitě začněte utíkat ve směru kompasu (vlevo nahoře). Při běhu se snažte kličkovat, vaši protivníci sice nemají přesnou mušku, ale občas se trefí a úhybné manévry nebezpečí této možnosti minimalizují. Od Salieriho baru vás dělí tři průchody. Všechny jsou označeny zelenou šipkou, a tak je snad ani nemůžete přehlédnout. V prvním není co řešit, až z něj vyběhnete, orientujte se opět podle kompasu a dostanete se k druhému průchodu. Poznáte jej opět podle zelené šipky a faktu, že z něj zrovna vyjíždí auto. V tomto průchodu je situace trochu nepřehledná a lehce se můžete dostat do slepé uličky. Vyběhněte po schodech nalevo a až se dostanete na větší prostranství, dejte se doprava. Hned jak vyběhnete z druhého průchodu, po levé straně zapadněte do poslední postranní uličky. V ní se nemůžete ztratit a na jejím konci už vás dělí jen pár desítek metrů od Salieriho baru. Kompas vás dovede přímo k jeho dveřím.

3. Molotov Party
Dojeďte k označenému baru. Ohrazené parkoviště musíte obejít. Dovnitř se dostanete nenápadnou brankou. Teď pozor! Musíte se zbavit hlídače, který stojí u hlavního vchodu (tedy přímo před vámi). Vezměte si baseballku a podržte levé tlačítko a až se naplní ukazatel síly, pustě jej a sledujte, jak se nebohá oběť kácí k zemi. Pro jistotu seberte hlídačovu pistoli, ale pravděpodobně ji nebudete vůbec potřebovat (ale co kdyby…). Nyní obraťte svou pozornost ke třem zaparkovaným vozům. Rychle se do nich pusťte a setřete jim pálkou lak z kapoty. Lepší jsou rychlé a krátké údery bez nápřahu, protože pokud se aut zdržíte dlouho, z baru vyběhnou dosti nabroušení chlapíci. Mlaťte do auta tak dlouho, dokud se neobjeví nápis "Poškození auta je dostatečné". Na zbylá dvě vozítka můžete použít Molotovovy koktejly nebo je také rozbít pálkou. Až budete s prací hotovi, vejděte do malé zavřené kůlny, kde najdete nový vůz - Falconer. Nastupte do něj a vraťte se do Salieriho baru (o Pauliho se nemusíte starat).

4. Běžná rutina
Jděte za Samem a Paulim. Dovedou vás na dvůr, do Ralphova království. Skoro v každé misi vám Ralph věnuje nový automobil, který můžete (a nemusíte) využít v další misi. Výběr je jen a jen na vás, vzít si můžete jakékoliv auto na dvorku či schované v garáži. Protentokrát bych doporučoval modrého Falconera, kterého jste ukradli v minulé misi. Než se však vydáte na běžnou rutinu, zajděte za Vincenzem, který vás patřičně vyzbrojí. Najdete ho, když půjdete po schodech na levé straně za dřevěnou ohradou ve směru od Ralpha.

Cestování za výpalným není nikterak obtížnou záležitostí, zvláště když na přesun nemáte žádný časový limit. Pořádná akce začíná až na poslední štaci - v motelu za městem. Vytáhněte zbraň a oběhněte motel zezadu. Dávejte pozor na ratlíka pobíhajícím po dvoře a vylezte po stole a bednách až do prvního patra domku. Sejděte na terasu a vejděte jedinými možnými dveřmi dovnitř. Po pravici nyní máte "místo poslední úlevy", kde právě trůní jeden z nepřátel. Překažte mu jeho počínání a přivlastněte si jeho zbraň. V jednom z pokojů naproti dveřím na terasu navíc naleznete samopal Thompson, který se určitě bude hodit. Pravděpodobně za chvíli se začnou po schodech nahoru trousit mafiáni, které přilákala střelba. Zlikvidujte je a vydejte se po schodech dolů. Po levé straně je vchod do baru, kde by měli být asi tři gangsteři. Pozor zejména na chlapa u pultu, který vás bude ohrožovat Thompsonem. Sam se nachází v místnosti, ze které vyběhl vypracovaný chlapík v tílku. Až jej zlikvidujete, běžte pro Sama. Následně budete muset svalnatého gangstera zlikvidovat ještě jednou. Stačí dobře mířená rána do hlavy a je hotovo.

Avšak mise tím ještě nekončí. Je potřeba dohnat "parchanta" s vybranými penězi. Rychle vyběhněte z motelu, nastupte do auta a vydejte se na pronásledovací jízdu. Snažte se zloděje objet zprava a zastřelit jej. Pokud se vám to nedaří, stačí když se jej budete držet dostatečně dlouho. Po několika minutách sám zastaví a budete se vás snažit zastřelit. Zabijte ho.

5. Fairplay
Ralph vám dá instrukce a v podstatě k nim není co dodat. Jeďte, co nejrychleji na okruh. Se závodním vozem vůbec nebourejte, maximálně přežije jeden, dva škrábance. Jeďte rychle, ale nebojte se před zatáčkami zpomalovat, na rovinkách ztrátu doženete. Všichni vám pořád vyhrožují policisty, ale nikde jsem při průjezdu městem neviděl.

6. Fairplay - závod
Dostáváme se k misi, jejíž obtížnost bývá často v diskusních fórech přetřásána. Pro některé nepředstavitelně náročná, pro jiné pohodová projížďka. Ano, mluvím o závodu. Na začátku všeho musíte v pohodovém limitu dojet na okruh. Pak již před vámi stojí 5 kol a 13 nesmiřitelných protivníků. Abych pravdu řekl, moc nevím, jak bych měl poradit těm, kteří ani po padesáté nedokážou GP Lost Heaven vyhrát. Moje vlastní taktika spočívala v raketovém startu. Ze sedmého místa se můžete dostat již v první zatáčce do čela. Stačí se jen vyhnout kolizi dvou protivníků před vámi a v úvodní levotočivé zatáčce šikovně zastavit o do té doby vedoucího závodníka (a v lepším případě ho vystrčit ze silnice:-). Pak je důležité neudělat žádnou chybu. Před prudkými zatáčkami se nestyďte přibrzďovat (kromě poslední klopené - tam to není potřeba) a hlavně dávejte pozor na smyky! Nesnažte se za každou cenu v zatáčkách akcelerovat. Raději nejdříve zatočte a až na konci oblouku na to znovu pořádně šlápněte. Pár vteřinek můžete ušetřit, jestliže projedete šikanu před lesní částí tratě na plný plyn (protivníci na tomto místě přibrzďují). Žduchání je také zajímavou možností, jak se dostat na první místo, ale nezapomínejte, že podobné zákeřnosti může využívat také počítač.

Až se vám konečně podaří zvítězit, dostanete úkol stavit se za Lucasem (mechanik, který vám předchozí noci pomáhal "vylepšit" Evropanovo auto). S Lucasem se v průběhu hry setkáte několikrát. Zpravidla to bude formou nepovinných subquestů, kdy můžete Lucasovi a jeho přátelům pomoci a odměnou za to vám bude zajímavý automobil. Tentokrát nemusíte nic dělat, Lucas vás naučí otevírat jedno pěkné vozítko a poradí vám, kde najdete podobný kousek. Zajeďte si pro něj a přivlastněte si ho.

7. Sára + Radši si zvykej
Romantické doprovázení domů se podle očekávání změní v záchranu Sáry. Tak nezapomeňte vytáhnout boxerku a naučte násilníky, jak se chovat k dámě. Nejvíc se mi osvědčila strategie pomalého couvání, které jsem využil k pořádnému nápřahu a až se protivník přiblížil, pořádně jsem mu vrazil. Na začátku na vás čekají tři protivníci a až se s nimi vypořádáte, připravte se na další trojici, kterou najdete poblíž ječící Sáry (pozor zejména na toho s baseballovou pálkou). Nakonec běžte za Sárou a doprovoďte ji domů.

Útok v čtvrti ovládané mafiány samozřejmě nemohl zůstat bez odezvy, a tak se s Paulim vypravíte vysvětlit hejskům, kdo je tady pánem. Nejdříve zajeďte za informátorem, který vám řekne, kde mají násilníci základnu. Dovnitř se dostanete vyražením plechových dveří. Připravte si pálku a vyrazte na chuligány. Nejlepší je podobně jako v předchozí akci, co nejvíce napřáhnout a praštit, ale mnohdy na nápřah nebude čas, hlavně pokud se budete snažit dostat z obklíčení několika protivníků. Kupodivu stačí k odstranění jednoho grázlíka jediná rána do týla, jenže většinou jsou k vám nepřátelé čelem, a tak je musíte ubít několika údery. Nezapomeňte, že Pauli nesmí zemřít, takže na něj dejte pozor.

Po zabití prvního grázla, jděte uličkou, ve které stál, pořád dopředu (přes pár dalších chuligánů) až dojdete k chlápkovi, který vám začne děkovat. U něj vyjděte po schodech, jděte rovně a seskočte dolů na krabice. Připravte si zbraň, bude se střílet. Za rohem se skrývá chlap s pistolí, tak ho odstraňte. Najděte si dobrý úkryt a zlikvidujte dalších pár nepřátel. Teď už se nemůžete ztratit, pokračujte dál úzkou uličkou s několika dalšími protivníky. Následuje filmová scéna a na řadu přichází automobilová honička. Jeďte za posledními dvěma grázly a snažte se jim přiblížit. Nemusíte ani střílet, časem honička stejně skončí.

8. Kněz + Coura
Dorazte k hotelu pokud možno v plné síle (tzn. vystříhejte se bouraček). Dneska to nebude žádná sranda. Začneme ředitelem, recepční vám řekne, že sedí v restauraci vlevo od hlavních dveří. Běžte tam, vyberte si vhodné místo v rohu, vytáhněte pistoli a zastřelte ho (když vám uteče, nemusíte restartovat misi, ředitele najdete v jeho kanceláři). Strhne se velká mela, zůstaňte v místnosti a zabijte všechny se zbraní v ruce. Vydejte se zpátky k recepci, běžte za pult do malé místnosti, kde seberte klíč od ředitelovi kanceláře. Kdybyste potřebovali, je tam také lékárnička. Běžte nahoru po schodech a připravte se na další ozbrojený odpor. Ředitelova kancelář je úplně nahoře, ale po cestě se stavte ve druhém patře. V jednom z pokojů se nachází prostitutka, kterou rovněž máte odstranit. U ředitele se nenechte zaskočit jedním členem ochranky, který na vás čeká za dveřmi. Pak jen dojděte ke stolu, položte bombu a zdrhejte.

Ocitli jste se na střeše. Na jedné straně se dá po zídkách přejít na schodiště. Po schodech vyběhněte až nahoru a zahněte doprava. Běžte rychle, stíhají vás policisté. Projděte chodbou až nahoru. Po zídkách se dostaňte na protější střechu a vydejte se doprava. Přeskočte na další dům a přesuňte se na druhý okraj. Z dálky na vás střílí policista, tak ho zneškodněte, vraťte se kousek zpět a kolem komínu seskákejte dolů a vydejte se směrem k mrtvému policistovi. Po cestě se střetnete se čtyřmi ozbrojenými policisty. Až je přemůžete, dejte si pozor na další dva, kteří stojí na střeše po levé straně nad vámi. Jděte pořád stejným směrem až dorazíte ke střeše, ze které nejde pokračovat dál. Po jedné straně se nachází dřevěné lešení. Seskočte na něj a hledejte dřevěný žebřík (je o patro výše).

Sejděte dolů (po cestě se vám bude určitě hodit lékárnička) a připravte se na masakr v božím svatostánku. Po odhalení ze dveří postřílejte co se dá a zaběhněte za oltář. Až se opět začnete nudit a nebudete vědět, kam střílet, přeběhněte na kazatelnu (či co to je) po pravé straně ve směru od oltáře. Skrčte se a sundejte nejdříve mafiána se samopalem na hlavními dveřmi a pak i zbytek osazenstva kostela. Dovnitř vběhnou ještě tři další hejskové, tak jim ukažte, jak se střílí v Lost Heaven. Konec poznáte podle další dějové animace, do té doby raději neopouštějte svůj úkryt a hledejte další cíle pro své zbraně.

Na závěr už stačí jen dojet domů. Vyběhněte před kostel a nasedněte do prázdného auta. Podle mě nejlepší je někam se schovat a přežít tam tu minutku pátrání a po jeho skončení se v pohodě vrátit do baru. K tomu účelu klidně poslouží nábřeží vzdálené pár ulic od kostela. Jen si musíte dávat pozor na pěší policisty.

9. Výlet do přírody
Jeďte do skladu v Hobokenu. Tam na vás čeká Pauli a další kus cesty se odbude v animaci. Na farmě přeběhněte až na druhou stranu k zaparkované dodávce. Až zneškodníte dva protivníky u auta, vraťte se k Paulimu. Cesta zpátky ale nebude tak jednoduchá - z chatek a stavení občas vyleze nějaký ten mafiánek se zbraní v ruce, a tak alespoň můžete vyzkoušet přednosti pumpovací brokovnice. S Paulim se musíte vrátit pro Sama, který je v zavřené stodole vlevo od cesty. Tyč k vypáčení dveří najde Pauli v patrovém baráku naproti. Bohužel není tam sama, cestu vám zkříží pár nepřátel, ale s těmi si určitě poradíte. Mimo jiné se ve stejné budově nachází lékárnička. Nyní se vraťte k zamčené stodole. Zabijte pár jejich obyvatel a vylezte po schodech nahoru k Samovi (po cestě je další lékárnička). Pauli půjde pro náklaďák a než se vrátíte, zlikvidujte z okna posádku dvou policejních aut, které zaparkují nedaleko stodoly. Pauli se za chvíli vrátí, seběhněte k němu dolů a pomožte mu zlikvidovat poslední přeživší.

Na zpáteční cestě se musíte chopit Thompsonu a zlikvidovat tři auta, jež budou váš náklaďák ohrožovat. Miřte zásadně na řidiče a využívejte kadence samopalu. Nábojů je dostatek. Na závěr akce můžete navštívit Lucase. Když dokážete varovat jeho přítele ve stanoveném limitu, odmění vás Lucas celkem dobrým autem (viz obrázek). I když je časový limit docela jednoduchý, když se vám nebude dařit, jeďte zkratkou. Po cestě z Gullianiho mostu jeďte pořád rovně, i když silnice zatáčí. Dostanete se do postranní uličky a když přežijete pár skokánků a nenarazíte do kůlny po pravé straně, dostanete se do Hobokenu mnohem rychleji než po standardní dopravní komunikaci. Přítel bydlí v jednom domku, zaklepte na jeho dveře a vraťte se k Lucasovi pro odměnu. Autíčko se nachází ve vilové čtvrti, dávejte si pozor, aby zrovna nejeli kolem strážci zákona a ukradněte jej. V novém bouráku jeďte zpět k Salierimu.

ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK              ↓↓

 
Autor : Míra